جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 60385
  تاریخ انتشار : 7 مهر 1393 13:33
  تعداد بازدید : 678

  مصطفی افضلی فرد در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه پرونده فساد و تبانی در فوتبال در کمیسیون اصل 90 در حال بررسی است، گفت: پیش از این نیز نیروی انتظامی اطلاعات خود را در خصوص فساد موجود به این کمیسیون ارائه داده است فقط مسأله برخی معافیت ها وجود دارد که می تواند تأثیرگذار باشد، لذا خواهشمندیم سریعا اسناد مربوطه در این زمینه نیز در اختیار کمیسیون اصل 90 قرار گیرد. نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی در ادامه در رابطه با نوع برخورد با مسئولانی که

  سازمان حفاظت محیط زیست سازمانی ضروری است نه تفننی/ محیط بانان ضابطان قوه قضائیه هستند

  رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از مغفول واقع شدن محیط زیست، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست برای کشور یک سازمان تفننی نبوده، بلکه یک سازمان ضروری است که مسئولیت حفاظت از نظم طبیعی کشور را برعهده دارد.

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی امروز (دوشنبه 7 مهر) در مراسم گرامیداشت مقام محیط بان با بیان اینکه محیط زیست به عنوان مسئله ای مهم در کشور مغفول واقع شده است، گفت: موضوع محیط زیست و توجه به آن یکی از نیازهای اساسی کشور است که باید به آن توجه بیشتری صورت گیرد.

  رئیس مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه سازمان حفاظت محیط زیست برای کشور یک سازمان ضروری است و نه یک سازمان تفننی، تصریح کرد: مسئولان سازمان محیط زیست مسئولیت حفاظت از نظم طبیعی کشور را برعهده دارند، نظم طبیعی که خداوند در عالم قرار داده و انسان بخشی از آن است؛ در دوران جدید این نظم طبیعی با دخالت انسان دچار تغییر و تحول شده که سرعت گرفتن کارها و پیشرفت برخی امور از این مورد دخالت ها است اما برخی آسیب ها و صدمات مانند تغییر آب و هوا نیز بر محیط زیست تحمیل شده است.

  وی تصریح کرد: دخالت در طبیعت به قدری زیاد شده است که برخی از گونه های جانوری به کلی از بین رفته و این وضعیت شرایط زندگی و آرامش روانی انسان ها را تهدید می کند.

  دکتر لاریجانی با بیان اینکه انسان ها در صورت وجود نظم طبیعی در محیط زیست آرامش خواهند داشت، گفت: امروزه به واسطه برهم خوردن این نظم طبیعی و فاصله گرفتن انسان ها از طبیعت، اضطراب و ناآرامی بشر یکی از مشکلات جوامع است و به همین علت انسان ها بیشتر تمایل به سفر کردن و بودن در محیط زیست دارند.

  رئیس قوه مقننه با تاکید بر اهمیت وظیفه سازمان محیط زیست برای حفظ و فراهم کردن شرایط طبیعی زندگی انسان ها، ادامه داد: اگر این شرایط طبیعی حفظ نشود اضطراب و نگرانی بشر افزایش می یابد.

  وی با یادآوری اینکه مدل زندگی شهرنشینی و توسعه کشور به طبیعت تعدی می کند، تصریح کرد: در برخی موارد به منظور توسعه کشور چاره ای نیست و باید در طبیعت دستکاری شود و محیط زیست برای توسعه کشور باید هزینه هایی پرداخت کند.

  دکتر لاریجانی گفت: البته زمینه سازی برای توسعه کشور آدابی دارد که کشورهای توسعه یافته توانسته اند با به کارگیری این آداب و حداقل هزینه ها با حفظ محیط زیست، توسعه پایدار را رقم بزنند نه اینکه مانند شهر تهران، آلودگی هوا را تا حد بحرانی افزایش دهند.

  رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بخش دیگر از تعدی هایی که به طبیعت و محیط زیست صورت می گیرد، غیرقانونی و غیرضروری است، اینکه افرادی چون سلاح دارند به جان گونه های گیاهی و جانوری بیفتند، دیگر ضرورت شهرنشینی و توسعه نیست، بلکه اینگونه رفتارها تعدی و سوءاستفاده است.  محکوم شدن محیط بانان از نظر قضایی به دلیل درگیری با متخلفان قابل قبول نیست

  وی با تاکید بر ارج نهادن به خدمات ارزشمند محیط بانان به علت کار پرمشقتی که دارند، افزود: محیط بانان ضابطان قوه قضائیه محسوب می شوند، بر این اساس اگر در راستای انجام وظیفه خود با متخلفان درگیری پیدا کنند و از لحاظ قضایی دچار مشکل شوند، قابل قبول نیست.

  دکتر لاریجانی تصریح کرد: در این راستا اگر احتیاج به وضع قوانین جدیدی باشد، مجلس شورای اسلامی برای تصویب این قانون اعلام آمادگی می کند و رئیس سازمان محیط زیست پیشنهادات لازم را به مجلس ارائه کند.

  وی با یادآوری اینکه درخصوص حفاظت از محیط زیست باید با افرادی که محیط زیست را به مخاطره می اندازند برخورد جدی صورت گیرد، گفت: لازم است در این زمینه در برخورد با افراد خاطی و متخلف طبقه بندی صورت گیرد چرا که ما از لحاظ منابع طبیعی و جنگل ها با محدودیت بسیاری مواجه هستیم.

  رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان ادامه داد: به منظور حفظ گونه های جانوری لازم است هر گونه شکار ممنوع اعلام شود، چرا که امروزه کمتر کسی برای معیشت خود شکار می کند و اکثر افراد برای تفنن، سرگرمی و تفریح شکار می کنند، اگر سازمان محیط زیست در این رابطه پیشنهادات خود را ارائه کند، ما در مجلس از این پیشنهادها حمایت خواهیم کرد.

  وی با یادآوری اینکه در شروع به کار خانم ابتکار در سازمان حفاظت محیط زیست بر حفظ جنگل ها و منابع طبیعی تاکید داشتم، تصریح کرد: درست است که بخشی از این منابع به مرور زمان پیر می شوند و از بین می روند اما باید با مراقبت دقیق مانع تخریب شدید جنگل ها شد.

  دکتر لاریجانی با بیان اینکه تعدی به طبیعت برای نسل های آینده بسیار مخرب است، گفت: وضع ضوابط مقطعی برای برخورد با مخربان محیط زیست ضروری است و برای حفظ محیط زیست باید سرمایه گذاری های لازم انجام گیرد، شاید این بحث در گذشته حاشیه نشین توسعه محسوب می شد اما امروز اگر به محیط زیست به عنوان متن توسعه نگاه نکنیم، به توسعه پایدار دست نخواهیم یافت.

  وی تاکید کرد: توسعه صنعتی برای رفع بیکاری و افزایش رونق اقتصادی، ضروری است، اما این اقدامات باید با رعایت ملاحظات زیست محیطی صورت گیرد.  درآمدزایی یکی از اصول مهم برای حفظ محیط زیست است

  رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه ما کشوری هستیم که دارای معادن غنی و ذخایر نفتی و گازی هستیم، بر لزوم توجه به معادن و بهره برداری صحیح از این منابع به منظور توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال تاکید کرد و گفت: درآمدزایی یکی از اصول مهم برای حفظ محیط زیست و حل مشکلات این بخش است، باید توجه داشت اگر نرخ رشد اقتصادی کشور افزایش نیابد، نمی توانیم چنین مشکلاتی را برطرف کنیم.

  دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه گلایه شما محیط بانان نسبت به پایین بودن حقوق به علت کمبود بودجه به حق است، تصریح کرد: این موضوع ناشی از این می شود که وضع درآمدی کشور مناسب نیست و در حال حاضر بیشتر به درآمدها و بودجه های نفتی اتکا می شود، در حالی که باید بهره برداری از معادن با رعایت ملاحظات زیست محیطی مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

  وی با بیان اینکه در بودجه سال 94 و برنامه ششم به معادن توجه خاصی خواهیم داشت، افزود: سازمان محیط زیست باید از این ظرفیت استفاده و در کنار رعایت نکات زیست محیطی بهره برداری از معادن را تسهیل کند.

  رئیس نهاد قانونگذاری با یادآوری اینکه در فصل بودجه ریزی قرار داریم و دولت لایحه هایی برای تبصره های مختلف بودجه به مجلس ارائه کرده است، گفت: شما می توانید با استفاده از ابتکاراتی صحیح، جهشی در بودجه سازمان محیط زیست ایجاد کنید و اگر در این رابطه پیشنهادهایی دارید، در طول روزهای آینده به مجلس شورای اسلامی ارائه کنید.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28657482
اکنون :
49