جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 60386
  تاریخ انتشار : 7 مهر 1393 13:37
  تعداد بازدید : 606

  معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست در مجلس

  ضرورت تصویب قانون اشد مجازات برای غارتگران محیط زیست

  معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست در مجلس، گفت: اگر مجلس فرصت دهد دولت لایحه احیای تالاب ها و دریاچه ها را برای بررسی در صحن علنی مجلس ارائه می کند.

  به گزارش خبرگزاری خانه ملت، سیدمحمد مجابی امروز (دوشنبه 7 مهر) در مراسم گرامیداشت مقام محیط بان که با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست جزو سازمان هایی است که بسیاری از ایثارگران را در خود جای داده و بیش از 300 نفر از فرزندان شهید، رزمنده، آزاده و ایثارگران در این سازمان خدمت می کنند.

  معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با قدردانی از حمایت های بی دریغ مجلس شورای اسلامی از حوزه محیط زیست، افزود: امروز طرح ها و لوایح بسیار ارزشمندی از جمله لایحه هوای پاک، لایحه خاک و طرح احیای تالاب ها و دریاچه ها در مجلس در حال پیگیری است و از مجلس شورای اسلامی تقاضا داریم با در نظر گرفتن فرصتی اجازه دهند دولت لایحه تالاب ها را تقدیم مجلس کند و این موضوع با هماهنگی دولت پیگیری شود.

  مجابی با بیان اینکه براساس ماده 18 قانون حفاظت و بهسازی، سازمان حفاظت محیط زیست و محیط بانان مسئولیت حفاظت از مناطق چهارگانه را برعهده دارند، تصریح کرد: براساس آیین نامه این قانون از ماده 27 تا 34 گارد محیط زیست تشکیل شده است و محیط بانان مسئولیت حفاظت و مشاهده گری را به عنوان ضابط دادگستری برعهده دارند.

  وی با یادآوری اینکه محیط بانان به لحاظ تعداد کم هستند و در حال حاضر کمتر از سه هزار نفر در این عرصه خدمت می کنند، ادامه داد: محیط بانان حفاظت از یازده درصد اقلیم کشور و بیش از 17 میلیون هکتار از مناطق ارزشمند کشور تحت عنوان آثار تاریخی، ملی و پارک ملی و منطقه حفاظت شده را برعهده دارند.

  معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به وجود بیش از 110 شهید، مجروح و جانباز در مجموعه محیط بانان تصریح کرد: با تمام تلاش های انجام شده هنوز نتوانستیم آنچه که حقوق شایسته محیط بانان است را تقدیم آنها کنیم.

  مجابی عدم مصونیت و امنیت جانی محیط بانان در برابر خلافکاران را از نگرانی های حافظان محیط زیست عنوان کرد و گفت: میزان جسارت متخلفان به حدی بالا رفته که وقتی محیط بانان را می بینند با اسلحه به آنها شلیک می کنند در حالیکه محیط بانان تا حد ممکن از به کار گیری اسلحه و شلیک گلوله خودداری می کنند.

  وی با تاکید بر اینکه وضعیت محیط زیست امروز در شرایط بحرانی قرار دارد، گفت: اگر امروز به داد محیط زیست نرسیم ممکن است علاوه بر دریاچه ارومیه و خشک شدن تالاب ها خسارت های بسیار دیگری را شاهد باشیم.

  مجابی افزود: کار بزرگی که امسال مجلس در حوزه سلامت انجام داد قابل قدردانی است و شاهد تاثیرات قابل توجه این اقدام مجلس بوده ایم اما باید توجه داشت افزایش شاخص کیفی محیط زیست در بهبود وضعیت سلامت جامعه تاثیر بسزایی خواهد داشت.

  معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست، با بیان اینکه امیدواریم در بودجه سال 94 شاهد جهشی در خور حوزه محیط زیست باشیم گفت: به عنوان تقاضای آخر از مجلس شورای اسلامی می خواهیم برای اینکه جسارت های غارتگران و فسادکنندگان در محیط زیست خاتمه یابد اشد مجازات برای برخورد با این متخلفان به تصویب برسد.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28657482
اکنون :
43