جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 60387
  تاریخ انتشار : 7 مهر 1393 13:42
  تعداد بازدید : 569

  همپیمانی عربستان با آمریکا در منطقه، رقم زند؛

  نقض حقوق بشر در عربستان با حمایت از تروریسم/30 هزار زندانی سیاسی در عربستان

  وبگاه اینترنتی «اطلاعات بدون مرز» در گزارش خود درباره وضعیت حقوق بشر در عربستان اعلام کرد که ریاض با وجود حمایت از تروریسم و عدم پایبندی به حقوق بشر از مهمترین هم پیمانان غرب و آمریکا در منطقه است.

  به گزارش به نقل از وبگاه «اطلاعات بدون مرز» جمهوری چک، عربستان سعودی که بدترین کشور جهان در زمینه پایبندی به حقوق بشر است نه تنها در معرض هیچ گونه تحریم یا انزوای بین المللی قرار نگرفته بلکه از «مهمترین هم پیمانان غرب و آمریکا در منطقه» است.
  وبگاه «اطلاعات بدون مرز» که در شهر پراگ جمهوری چک فعالیت می کند، گزارش کرد که دیپلمات های غربی در قبال مسأله آزادی در عربستان یا حمایت این کشور تنها به «ظواهر شیک» آن اکتفا می کنند. این در حالی است که نهادهای بین المللی حقوق بشر از اوضاع عربستان بسیار انتقاد می کنند.
  در گزارش این وبگاه اینترنتی آمده است: در عربستان آزادی های اساسی همچون حق اعتراضات، آزادی رسانه، حق رانندگی برای زنان عربستانی و تاسیس احزاب سیاسی وجود ندارد. بر اساس این گزارش، تظاهرات و اعتراضات مردمی در عربستان بر امکان تغییر نظام سیاسی این کشور تاکید دارد هرچند مسیر ساختن جامعه ای آزاد بسیار طولانی است.
  بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران سیاسی معتقدند که سکوت جامعه بین المللی درباره نقض آشکار حقوق بشر در عربستان منجر به استمرار رژیم آل سعودی در سرکوب اعتراضات مسالمت آمیز مردم عربستان می شود. فعالان عربستانی می گویند که بیش از ۳۰ هزار زندانی سیاسی که بیشتر زندانی عقیدتی هستند در نقاط مختلف این کشور در زندان به سر می برند.
  به گفته این فعالان، بیشتر متفکران دربند آل سعود بدون محاکمه یا اتهام های مشروع و قانونی و تنها به دلیل شک و سوءظن دستگیر شدند و در زندان به سر می برند. از ماه فوریه ۲۰۱۱ معترضان عربستانی تقریبا به طور مداوم، عمدتا در مناطقی چون قطیف و عوامیه تظاهرات ضد رژیم آل سعود برگزار کرده و آزادی زندانیان سیاسی، آزادی بیان و پایان تبعیض گسترده را خواستار شده اند.
  این درحالی است که به دلیل سرکوب تظاهرکنندگان، به ویژه از نوامبر ۲۰۱۱ که نیروهای امنیتی این کشور عربی ۵ تن را کشته و تعدادی را مجروح کردند، تظاهرات ها به اعتراضات ضدرژیم آل سعود بدل شده است.
  نیروهای سعودی تا کنون ده ها تن از معترضان همانند شیخ «نمر النمر» روحانی برجسته شیعی این کشور را بازداشت کرده اند. دادگاه رژیم سعودی پس از ۸۰۰ روز زندان و ۱۱ جلسه محاکمه شیخ النمر را به ۱۷ سال زندان و ممانعت از سفر به مدت ۱۷ سال و همچنین پرداخت غرامت ۱۰۰ هزار ریال سعودی محکوم کرد.
  اتهامی که این روحانی بزرگ شیعی به خاطر آن محاکمه شده است تشویق مردم به شورش علیه رژیم آل سعود عنوان شده و دادستانی عربستان پیش از این خواستار اعدام این روحانی شیعی عربستانی شده بود که با اعتراضات مراجع شیعی تعویق و منتفی شد.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28657482
اکنون :
42