جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 60389
  تاریخ انتشار : 7 مهر 1393 13:50
  تعداد بازدید : 592

  رئیس کل دادگستری استان گلستان در گفتگو با میزان:

  35 درصد جمعیت زندانیان گلستان را مجرمان مواد مخدر تشکیل می دهند

  رئیس کل دادگستری استان گلستان گفت: 70 درصد از جمعیت زندانیان استان به طور مستقیم و غیرمستقیم در ارتباط با مواد مخدر هستند که 35 درصد از این آمار را زندانیان مواد مخدر تشکیل می دهند.

  احمد فاضلیان در گفت و گو با میزان با بیان اینکه ارتباط مستقیم بین استفاده از موادمخدر و توسعه جرایم که آمار زندانیان ورودی به زندان های کشور را افزایش داده است، اظهارکرد: باید موضوع سرمایه گذاری برای مبارزه با موادمخدر به عنوان یک ضرورت دنبال شود.

  این مسئول عالی قضایی با بیان اینکه از حیث قانونی مشکلی برای مبارزه با مواد مخدر وجود ندارد، افزود: قانون به اندازه کافی بازدارنده است اما موضوع موادمخدر و آسیب های ناشی از آن مستلزم اجتماعی شدن است یعنی باید به دغدغه ای عمومی تبدیل شود.

  وی با بیان این که موضوع مواد مخدر فراقوه ای است و همه دستگاه ها باید امکانات و منابع خود را پای کار بیاورند بر ضرورت ایجاد اردوگاه های ترک اعتیاد اجباری تاکید کرد و گفت: طبق ماده 16 قانون مبارزه با مواد مخدر، معتادان پرخطر با حکم مراجع قضایی نباید به زندان بروند و براساس مواد ذکر شده در این قانون باید در اردوگاه های ترک اعتیاد اجباری که از سوی دولت راه اندازی می شود به مدت 3 ماه تحت درمان قرار بگیرند و پس از گذراندن دوره های ترک به جامعه بازگردند.

  به گفته رئیس کل دادگستری گلستان توسعه و ایجاد اردوگاه های ترک اعتیاد اجباری به شکل مناسب ضروری به نظر می رسد و تحقق این برنامه به طور حتم به نحو قابل توجهی موجب کاهش آمار جرایم مرتبط با مواد مخدر و به دنبال آن سرقت خواهد شد.

  این مقام قضایی در بخش دیگری از سخنان خود درباره کمپ های خصوصی ترک اعتیاد گفت : با توجه به وضعیت مالی معتادان، آنان توان پرداخت هزینه های ناشی از درمان در این کمپ ها را ندارند از این رو به ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان توصیه شده تا نسبت به حمایت از معتادانی که فاقد توان مالی هستند اقدام کنند.

  وی افزود: با حمایت مالی از این افراد می توان بسیاری از آسیب های اجتماعی پیرامون این افراد را به حداقل ممکن ، کاهش داد.

  وی با اشاره به تصویب آیین نامه های مراقبت های بعد از خروج معتادین از اردوگاه های ترک اعتیاد توسط ریاست محترم قوه قضاییه گفت: اجرای دقیق این آیین نامه ها منوط به ایجاد زیرساخت های لازم و به کارگیری نیروهای متخصص در امر مددکاری و مشاوره است که متاسفانه تا کنون اقدام جدی و عملی از سوی مسئولان در این زمینه به عمل نیامده است.

  این مقام ارشد قضایی در ادامه سخنان خود استفاده از ظرفیت تشکل های فعال مردمی در زمینه های اجتماعی، فرهنگی، مذهبی، صنفی و خیران را برای مقابله با معضل موادمخدر را موثر دانست و پیشنهاد کرد: 75 درصد از معتادان درمان شده در این استان توسط سازمان های مردم نهاد مورد مداوا و درمان قرار گرفته اند که این نشان می دهد با فعال سازی بخش خصوصی می توان به نتایج بهتری نیز در این زمینه دست یافت البته در این میان دولت هم باید کمک کند.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28657482
اکنون :
108