جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 60395
  تاریخ انتشار : 7 مهر 1393 14:35
  تعداد بازدید : 526

  معاون امنیتی سیاسی دادستان کل کشور

  کشورهایی که از پلیس بین الملل ایران بازدید کردند تعجب می کنند که ما متهم فراری داشته باشیم

  بختیاری گفت: برخی از کشورها که از پلیس بین الملل ایران بازدید کرده اند با حیرت می گویند شما این همه ظرفیت دارید و فردی مثل خاوری در کانادا فراری است؟

  به گزارش خبرگزاری فارس سید مرتضی بختیاری در ادامه سخنان خود در سومین نشست تخصصی پلیس بین الملل ناجا با قضات گفت: ما در سال 87 با تحفضاتی در کنوانسیون عضویت پیدا کردیم.

  وی افزود: پلیس اینتر پل در اجرایی شدن مبارزه با فساد برگرداندن اموال غارت شده و بازگشت مجرمان بهترین ابزار است.

  معاون امنیتی - سیاسی دادستان کشور تصریح کرد: در هر کشوری افراد فاسد و جنایتکار پیدا می شود که با باندهای تبهکار بین المللی می توانند محل امنی برای فرار از مجازات داشته باشند.

  وی ادامه داد: آگاهی یافته درباره ظرفیت های قانونی در این زمینه موجب خواهد شد تا امر تحقیق با موفقیت های بیشتری انجام شود.

  بختیاری تاکید کرد: ظرفیت هایی که در ناجا داریم و عدم اطلاع و آگاهی از این ظرفیت ها موجب می شود تا فرآیند رسیدگی به پرونده ها طولانی شود.

  وی ادامه داد: ما از ناجا می خواهیم تا با دعوت از دادستان های مرکز استان ها این ظرفیت ها را برای آنان منعکس کنیم چرا که در برخی از استان ها مشکلات امنیتی پیدا کرده ایم و یک کلاهبردار در قالب های مختلف از مردم پول گرفت و به آن طرف مرزها گریخته است، ما چنین مواردی را در تهران و خوزستان داشته ایم.

  معاون امنیتی سیاسی دادستان کل کشور از ناجا خواست تا اساسنامه پلیس بین الملل را در اختیار مسئولان قضایی استان ها قرار دهد.

  وی در ادامه گفت: یک بار که از کشورهای مختلف مثل اندونزی به ایران آمده بودند وقتی وارد پلیس بین الملل ایران شدند و این ظرفیت ها را دیدند با بهت و حیرت فراوان گفتند که شما این همه ظرفیت دارید و فردی مثل خاوری در کانادا فراری است؟

  با وجود در تماس بودن با 190 کشور در آن واحد با آن در ارتباط هستید باز هم متهم فراری دارید؟ که این سوال پیام زیادی داشت.

  بختیاری تصریح کرد: یک بار هم دو بار از یک استان نامه ای به دادستان کل کشور نوشتند که متهم به قتل عمدی فرار کرده و به خارج از کشور رفته است. من از آنها خواستم تا از ظرفیت پلیس بین الملل استفاده کند و اگر نیازی به نیابت قضایی بود می توانند از معاونت بین الملل قوه قضائیه کمک بگیرند.

  بختیاری خاطرنشان کرد: متاسفانه عدم آگاهی نسبت به ظرفیت های پلیس بین الملل برخی مشکلات را ایجاد کرده است.

  وی سرعت عمل برای شناسایی متهمان فراری، تهیه بانک اطلاعاتی و خدمات پژوهشی، تهیه بانک اطلاعاتی از کشورهای عضو را اهم وظایف سازمان های ملل پلیس جنایی برشمرد.

  معاون سیاسی امنیتی دادستان کل کشور در پایان خاطرنشان کرد: مسئله ای که آمریکا و کانادا در بازگرداندن خاوری برای ما ایجاد کرده اند یک مسئله سیاسی است که بحث جداگانه ای دارد. اینکه متهم فراری ما را پناه می دهند سازمان ملل باید در مورد آن پاسخگو باشد.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28657482
اکنون :
62