جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 60516
  تاریخ انتشار : 9 مهر 1393 13:32
  تعداد بازدید : 673

  مدیر کل امور دعاوی بین‌المللی وزارت دادگستری:

  در اجرای مفاد کنوانسیون مبارزه با فساد کارنامه خوبی داریم

  نشست ملی روش های پیشگیری از فساد درچارچوب کنوانسیون مبارزه با فساد به میزبانی وزارت دادگستری و همکاری دفتر مقابله با موادمخدر و جرم سازمان ملل متحد(UNODC) برگزار شد.

  به گزارش باشگاه خبرنگاران، نشست ملی روش های پیشگیری از فساد درچارچوب کنوانسیون مبارزه با فساد به میزبانی وزارت دادگستری و همکاری دفتر مقابله با موادمخدر و جرم سازمان ملل متحد(UNODC) برگزار شد.

  "محمدعلی مهران فر" مدیر کل دعاوی بین المللی وزارت دادگستری در این نشست، با اشاره به فعالیتهای وزارت دادگستری به عنوان مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد و همچنین همکاری با دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرم سازمان ملل اظهار داشت: پس از تعیین وزارت دادگستری از سوی هیات دولت به عنوان مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد، کارگروه ها و کمیته های تخصصی در این زمینه تشکیل و ضمن بهره گیری از ظرفیت های دانشگاه های کشور، سعی شد تا برای رفع خلأهای قانونی موجود لوایحی تدوین و یا قوانین موجود به نحو مناسبی تکمیل شوند. 

  وی با اشاره به الزام کنوانسیون مبارزه با فساد بر محدود نکردن مساله فساد به درون مرزهای یک کشور خاطر نشان کرد: در این خصوص موافقتنامه های دو جانبه در موضوعاتی مثل استرداد مجرمین، معاضدت قضایی در امور کیفری و مدنی و برخی موافقتنامه هایی که به تدریج بستر آن ها فراهم می شود در دستور کار قرار گرفته و موافقتنامه هایی که به صورت سنتی اجرا می شده نیز اصلاح و با کنوانسیون منطبق شده اند. 

  مهران فر همچنین ضمن توضیحاتی در خصوص «مکانیزم مرور» و «بازدید کشوری» که به عنوان تمهیداتی از سوی کنوانسیون مبارزه با فساد برای کشورهای عضو در نظر گرفته شده است، این مکانیزم ها را برای تبادل تجربیات و اطلاعات مثبت و سازنده ارزیابی کرد. 

  وی با اشاره به اینکه بسیاری از کشورهای عضو، عنصر استرداد اموال را به عنوان روح و آموزه اصلی کنوانسیون مبارزه با فساد می دانند گفت: تاکید ما بر اصل پیشگیری است که لازمه آن هم ایجاد ابزار نظارتی، دقت و نبود خلأ قانونی است و برای جلوگیری از وقوع فساد در آینده، می بایست از هم اکنون پیشگیری کنیم. 

  گفتنی است؛ در این نشست که در روزهای هفتم و هشتم مهرماه جاری و در محل همایشهای برج میلاد برگزار می شود، مباحثی در خصوص فرمان هشت ماده ای مقام معظم رهبری، جایگاه پیشگیری از فساد در برنامه های کلان اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، فرهنگ قانون گرایی در نظام اداری جمهوری اسلامی ایران، جناح گرایی و گرایش های سیاسی و تاثیران آن بر پیشگیری از فساد، تجربه کشور استرالیا در پیشگیری از فاسد، فعالیتهای دفتر مقابله با مواد مخدرو جرم سازمان ملل متحد در پیشگیری از فساد و... توسط حاضرین ارایه می شود. 

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28657482
اکنون :
69